Uverejnené Vložiť komentár

Prvý gazdovský spolok v Európe vznikol na Slovensku

Požičať si peniaze nebolo jednoduché ani v minulosti. Ak človek nechcel naletieť úžerníkom alebo splácať vysoké úroky v bankách, nemal veľa možností. S geniálnym nápadom prišiel Samuel Jurkovič, ktorý v roku 1845 založil Spolok gazdovský.

Samuel Jurkovič/snímka: kopaniciarskenoviny.sk

Slovenský priekopník idey družstevníctva

9. februára 1796 sa narodil v Brezovej pod Bradlom priekopník družstevníctva na Slovensku, národný buditeľ, ľudovýchovný pracovník, divadelný organizátor, spolupracovník a zať J. M. Hurbana, člen Tatrína, podporovateľ Slovenskej národnej rady a učiteľ Samuel Jurkovič. Vzdelanie získal spočiatku v rodnej obci, pokračoval v dolnozemskom Rábe, Trnave, Bratislave, Banskej Bystrici (lýceum) a opäť v Bratislave (teológia). Jurkovič bol znalý tiež cudzích jazykov, konkrétne maďarčiny, nemčiny a latinčiny, študoval tiež francúzštinu a jazyk hudby, teda hru na klavíri (k tejto činnosti ho motivovala dcéra Jozefa Krupca).

V roku 1832 sa stáva učiteľom v Sobotišti, kde začal intenzívne spolupracovať s farárom Jánom Šulekom, s ktorým podľa Ľ. Batku st. tvorili tandem a spájal ich podobne smutný osud v podobe úmrtí detí a manželiek. Počas pôsobenia v Sobotišti si zobral sestru svojej nebohej manželky Júliu, ktorá taktiež zomrela. Aj napriek všetkému nešťastiu sa Jurkovič nenechal zlomiť. S Jánom Šulekom zakladali ľudové spolky, pomáhali ľuďom hospodárskemu a kultúrnemu rozvoju.

Jurkovič nadviazal spoluprácu so Spoločnosťou česko-slovanskou a Ústavom reči a literatúry česko-slovanskej v Bratislave, kde sa spojil so štúrovcami. Štúrovskú literatúru podporoval a šíril v nitrianskej stolici, založil čitateľský spolok nitrianskeho seniorátu, ktorý sám finančne podporil. Podporoval Hurbana a komunikoval s národnými buditeľmi. Neveril však tomu, že Viedeň splní národnostné a sociálne požiadavky Slovákov a upozorňoval na to aj pred revolúciou. Privítal založenie Slovenských národných novín, zúčastňoval sa zasadania Tatrína a k vrcholovým momentom jeho života patrí spolupodieľanie sa na Nitrianskych žiadostiach (Žiadosti slovenského národa v stolici Nitrianske), založenie inštitúcie Slovenské národné divadlo nitranské a prvého družstva na európskom kontinente Spolku gazdovského.

Okovy feudalizmu

Nemali sme tu žiaden priemysel a v poľnohospodárstve pretrvávali poddanské vzťahy. Okovy feudalizmu stále spútavali naše obyvateľstvo. K tomuto všetkému si predstavte neúrody, hladomory, revolúciu, epidémiu cholery. V týchto podmienkach vyrastala mladá štúrovská generácia na čele s Ľudovítom Štúrom, ktorá si uvedomovala, že ak chce zmeniť sociálnu situáciu a odstrániť biedu z každodenného života ľudí, nestačí len mať vlastný jazyk, vzdelávať a vychovávať k národnému cíteniu, ale musia vyriešiť aj nie veľmi dobrú hospodársku situáciu ľudí. K takémuto poznaniu dospeli aj mnohí ďalší dedinskí kňazi a učitelia, ku ktorým patril aj Samuel Jurkovič, učiteľ v Sobotišti.

Verbovačky (vojenské odvody) na Kysuciach v období feudalizmu/snímka: mojekysuce.sk

Spolok gazdovský, Prvé úverové družstvo v Európe

Prvé úverové družstvo v kontinentálnej Európe pod názvom Spolok gazdovský založil Samuel Jurkovič 9. februára 1845 v Sobotišti. Svojim členom spolok poskytoval lacný úver z prostriedkov, ktoré vznikali pravidelným vkladaním úspor do družstevnej pokladne. Lacnejší úver pomohol členom, aby zlepšili svoje sociálne podmienky, neboli závislí od úžerníkov (úroky až 50 %) a ochránil ich pred exekúciou. Podľa stanov bol vklad 30 strieborných grajciarov a povinný týždenný príspevok 3 groše. Finančné prostriedky tvoril podielový kapitál, týždenné vklady a 6 % úrokov z pôžičiek. Hlavnými zásadami Gazdovského spolku bola dobrovoľnosť vstupu, svojpomoc, vzájomnosť a samospráva. Spolok napomáhal rozširovaniu vzdelania členov a vychovával ich v slovenskom národnom duchu. Spolok, založený na 6 rokov, mal neskôr až 60 členov. Funkcionári predseda, pokladník a účtovníci – boli volení na členských schôdzach. Predsedom po celý čas trvania spolku bol Samuel Jurkovič. Výročné členské schôdze sa konali ročne od apríla 1848, keď kapitál spolku dosiahol vyše 600 zlatých. Veľmi pekne túto potrebu pomáhať pozdvihnúť hospodársku situáciu vystihuje jeho citát zo Stanov Gazdovského spolku:

„Spolok gazdovský je tovarišstvo dobrovoľné, tím cílem založené, aby sa majetnosť, gazdovstvo, remeslá a vubec lepší stav gazdovství napomoci mohel.“

Mravne a čestne žiť

Členstvo bolo dobrovoľné a bolo viazané sľubom triezvosti. Boli stanovené prísne podmienky, za ktorých mohol žiadateľ získať úver (mravne a čestne žiť, vyvarovať sa alkoholu, nočnému túlaniu a hraniu v karty).

Budova Družstevného domu S. Jurkoviča v Sobotišti/snímka: Google Mapy

Inšpiratívny Samuel Jurkovič

Zložitá politická situácia v období Bachovho absolutizmu a po revolúcii v roku 1848 spolu s prenasledovaním národne orientovaného Jurkoviča viedli k tomu, že musel odísť do Prahy. Spolok gazdovský preto ukončil činnosť 28. januára 1851. Po svojom návrate sa Jurkovič pokúsil obnoviť jeho činnosť, onedlho ho však opäť rozpustili. Podľa vzoru spolku v Sobotišti boli v roku 1845 založené gazdovské spolky vo Vrbovciach, v Brezovej pod Bradlom, na Myjave a neskôr desiatky spolkov a družstiev po celom Slovensku.

V Sobotišti sa v renesančno-barokovom kaštieli nachádza Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča/Snímka: slovenskycestovatel.sk

Gazdovská myšlienka a význam pre svet

Význam Samuela Jurkoviča je dodnes inšpiratívny a aktuálny. Svetové krízy dokázali, že práve družstvá sú najodolnejšie voči nestabilite finančných trhov. Navyše medzi ľuďmi posilňujú mieru spolupatričnosti a solidarity. Družstvo nie je iba ekonomická bunka, a ako to dokázal aj Samuel Jurkovič, jeho zmysel spočíva tiež v kultivácii človeka, svojpomoci, spolupatričnosti a upevnení komunitárnych hodnôt. Družstevné princípy sú priamo-demokratické, samosprávne (jeden človek, jeden hlas), sú teda opakom autoritatívneho vedenia podniku. Pokračovateľmi myšlienky Samuela Jurkoviča boli v Nemecku a Rakúsku Raiffeisenky a v Čechách Kampelišky.

Starostlivosť o životné prostredie

Jurkovič tiež propagoval poľnohospodárstvo, vinohradníctvo a ovocinárstvo s cieľom rozšíriť nové druhy viniča, ovocných stromov a moderných spôsobov obrábania pôdy. Jurkovič kultivoval okolitú prírodu a vysádzal stromy, zaoberal sa pestovaním nových plodín, v Novom Meste nad Váhom (vďaka pokusom s ničením buriny) zvýšil úrodu burgundského, o čom aj napísal samostatné dielo Bezpečné zakladanie vinohradov.

V Sobotišti zavádzal nové druhy plodín, vysádzal ovocné stromy, odvodnil močiar, vyčistil zanedbaný prameň, upravil celé okolie Sobotišta vysádzaním nových druhov stromov a taktiež masovej výsadby slovanského symbolu – lipy (pôsobil v tomto kontexte aj v Brezovej, Vrbovciach či Turej Lúke). Jurkovičove vysádzanie líp nasledovali aj jeho stúpenci. Spolok gazdovský prijal návrh vysadiť 120 stromčekov a  vysadili ich až 160 (vznikol háj zvaný Lipnica).

Pri príležitosti 150. výročia vzniku Gazdovského spolku vydalo Ministerstvo dopravy, spojov a verejných prác 8. februára 1995 poštovú známku „Gazdovský spolok, Sobotište, 1845“.

Propagácia myšlienky gazdovstva v Slovenskje národňje novini

Sobotišské družstvo bolo vzorom pre zakladanie iných podobných spolkov, pričom akúsi reklamu im robili Slovenskje národňje novini, ktoré vydával Ľudovít Štúr. Pred rokom 1948 bolo na Slovensku 809 úverových družstiev, 58 roľníckych vzájomných pokladníc, 39 živnostenských a občianskych úverových ústavov a 20 mestských sporiteľní s ôsmimi filiálkami a zberňami.

Snímka: antikvariatsteiner.sk

Slovenská banková asociácia (SBA)

„Spolok sa stal základom slovenskej bankovej sústavy. Jeho úlohou bolo jednak sprístupniť lacnejšie úvery, ale zároveň viedol k mravnosti,“ uviedla v správe pre médiá Slovenská banková asociácia (SBA).

Snímka: Facebook
Uverejnené Vložiť komentár

Národnohospodársky záujem Slovenska – konopa siata

Národnohospodársky záujem Slovenska – konopa siata

Naši predkovia v minulosti pestovali konope siatu na ploche veľkej ako 31 000 futbalových ihrísk. Konope siate je pre človeka najužitočnejšia rastlina na svete. Pestovanie by vyriešilo mnohé problémy s energiami, drevom, zdravím, v stavebníctve, papierníctve, textile a poľnohospodárstve. Pestovaním technickej konopy siatej ide postaviť sebestačnosť celého štátu. Vieme sa konopou obliecť, liečiť, najesť, postaviť si dom, napnúť plachty na lodiach, vyrobiť auto, natankovať ju do auta, nakrémovať sa, vyrobiť plast, zachrániť svet.

Normy na Slovensku povoľujú pestovať iba odrody konope siatej, ktorá obsahuje menej ako 0,2 % psychoaktívnej látky THC. Nežiaducich vedľajších účinkov sa tak nemusíte vôbec obávať. Okrem zdravotníctva sa konopa siata hojne využíva aj v kozmetickom priemysle, potravinárstve a kedysi aj v textilnom odvetví. Bez povolenia rezortu zdravotníctva je možné pestovať odrody konopy siatej uvedené v Spoločnom katalógu rastlinných druhov, ktorý vydáva Európska únia. Aktuálne u nás pestuje konope viac ako 60 subjektov na ploche takmer 300 hektárov. S francúzskou odrodou konope siatej, ktorá je jednou zo 70 odrôd povolených pestovať v Európskej únii vyrastie až do výšky 6 metrov.

Snímka: Koláž dobrenoviny/VK
  • Konopa siata je všestranne využiteľná ekologická plodina.
  • Všetky výrobky sú stopercentne recyklovateľné a z rastliny sa úplne využijú všetky časti (vlákno, pazderie, semeno i prach z výroby).
  • Konopný papier je svojou kvalitou neporovnateľný s bežným papierom.
  • Karoséria prvého auta Henryho Forda bola z konopných vlákien.
  • Predstavuje výnimočný národnohospodársky profit.
  • Pestovaním technickej konopy siatej ide postaviť sebestačnosť celého štátu.
  • Konope poznali Slovania skôr ako ľan.
  • Konope stelesňovala plodnosť a bola požehnaním pre tehotné ženy.
  • Je veľmi chutné. Keď ho rozlúsknete chutí ako mak.
Snímka: konopkar.sk

Záchranné zázračné semienko. Imunita & zdravie & nasýtenie

Konope poznali Slovania skôr ako ľan. Konopné semienka boli jedným z piatich zŕn starovekej Číny a v dobách hladomoru v Európe boli dôležitým nutričným prvkom, ktorý ľuďom pomáhal prežiť kruté časy. Dokonale zasýti.

Snímka: produktyzkonope.sk

Až 70% imunitného systému sa nachádza v črevách

Semienko konope patrí medzi najkvalitnejšiu obživu na zemi a je bezkonkurenčne výživné. Konopa siata nie je napádaná hmyzom, a preto nebýva postrekovaná proti škodcom. Ďalšou výhodou konopných semienok je ich nízka alergénnosť v porovnaní s inými semienkami, ako je napríklad sezam. V oblasti prírodnej očisty neexistuje naozaj nič lepšie, než je vláknina. Nerozpustná konopná vláknina počas pohybu v črevách absorbuje vodu. Táto zmäkčuje stolicu a zároveň vytvára jej objem. Vláknina pri prechode tráviacim traktom ”očistí” hrubé črevo. Ďalšou výhodou je, že rozpustné a nerozpustné vlákniny sú výbornou podporou hrubého čreva, celkovo však objemná stolica pri posune tráviacim traktom doslova pomáha vymiesť hrubé črevo do čista. Táto vlastnosť vlákniny môže pomôcť pri normalizovaní a regulovaní funkcie čriev. Vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín (albumín a edestin), obsahuje všetkých 23 aminokyselín nachádzajúcich sa v prírode, z toho 8 esenciálnych (takých, ktoré si ľudské telo nevie vytvoriť samo), ktoré sa dopĺňajú do tela iba stravou.

Konopné semienko je prirodzeným zdrojom vitamínov A, B1, B2, B3, B6, B9, Snímka: produktyzkonope.sk C, D a E ďalej antioxidantov, vápnika, horcíka, draslíka, železa, fosforu a ďalších bioaktívnych látok. Zriedkavý je vysoký a ideálny pomer esenciálnych nenasýtených mastných kyselín omega 3, 6 a 9, ďalej potom fytosterolu, chlorofylu, lecitínu a vlákniny. 3 lyžice konopných semien dodajú dospelému človeku minimálnu dennú dávku všetkých potrebných živín. Majú príjemnú orieškovú príchuť.

Priemerné výživové hodnoty na 100 g: Energia 1235 Kj/ 294Kcal Tuky 1,1 g (nasýtené 0,4 g) Vláknina 23 g Bielkovina 55 g Soľ 0,03 g Sacharidy 4,8 g (cukry 4,4 g).

Konopné semienka nie sú pre tento svet nové. Ľudia ich konzumovali po tisícročia, sú obľúbené pre svoj veľmi vysoký nutričný profil.

Konopný olej – 20 až 30 krát zdravší ako olivový olej

Konopný olej má extrémne vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín. Jedna lyžica konopného oleja Vám a Vaším deťom dodá 2,5g Omega – 3 čo je 1,5 krát viac ako 100g lososa, 3 až 4 krát viac ako 100 g tuniaka alebo až neuveriteľných 20 až 30 krát viac ako lyžica slnečnicového či olivového oleja.

Snímka: freepik.com

CBD olej – konopný zázrak z prírody

CBD je skratkou pre kanabidiol a patrí do skupiny látok nazývaných kanabinoidy, ktoré sa vyskytujú v konope. Ide o druhý najpoužívanejší kanabiniod na medicínske účely. CBD a THC majú k sebe chemicky blízko, avšak nesmieme si ich zamieňať. CBD narozdiel od THC nespôsobuje žiadne psychoaktívne účinky, preto je legálne takmer po celom svete. Keďže nemá na organizmus žiadne psychotropné účinky, ale naopak nespočetné množstvo zdravotných výhod, stal sa predmetom mnohých skúmaní.

Účinky CBD

Sú pozorované pozitívne účinky CBD na organizmus pri mnohých zdravotných problémoch. V poslednej dobe sa čoraz viac začína spomínať aj endokanabinoidný systém v našom tele, čo je sústava kanabiniodných receptorov. Podľa doterajších poznatkov má tento systém vplyv na náladu, pamäť, motorické funkcie, fungovanie imunitného systému, rozmnožovanie, rast kostí i vnímanie bolesti, chuti na jedlo či spánok. Hlavnou úlohou tohto systému je udržiavanie akejsi rovnováhy v organizme. Ak príde k narušeniu tejto rovnováhy, CBD pomáha v opätovnom navrátení do rovnovážneho stavu.

Kanabinoidy sú silné antioxidanty ľahko prenikajúce do tkaniva, vďaka čomu dokážu vstúpiť do centrálneho nervového systému a mozgu. Nepsychoaktívne kanabinoidy, medzi ktoré patrí aj CBD, sú skvelou voľbou, keďže vykazujú jedinečné antioxidačné vlastnosti bez vedľajších účinkov THC. Pričom antioxidačná sila CBD je podstatne vyššia než u vitamínu C alebo vitamínu E.

CBD zohráva veľkú úlohu pri ochrane mozgu. Dokáže zabrániť procesu starnutia, dokonca dokážu zvrátiť škodlivé účinky Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie.

Pozitívne ovplyvňuje na nervový systém. Dokáže tak veľmi rýchlo a účinne potláčať symptómy depresie či úzkostných stavov. Vplýva aj na kvalitu spánku.

Je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami a používa sa na zmiernenie bolesti, predovšetkým chronickej. Má antiepileptické, anxiolytické a antikonvulzívne účinky. Zmierňuje nevoľnosť.

Preukazujú sa pozitívne účinky CBD pri chorobách ako epilepsia, Crohnova choroba, roztrúsená skleróza, chronické bolesti, Parkinsonova choroba, infekcie odolné voči antibiotikám, diabetes, lupus, artritída, depresia, postraumatická stresová porucha, nádorové ochorenia i závislosť na drogách.

Snímka: vitarian.sk

Konopná látka – pohltí takmer 100% UV žiarenia

Konopná látka dokáže pohltiť takmer 100% UV žiarenia. A keď sa potíte, tak sa liečivé prvky konope vstrebávajú do kože. Preto naši predkovia prakticky nepoznali čo je to rakovina kože. Konopná latka poskytuje teplo, mäkkosť a zároveň ponuka trvanlivosť a pevnosť akú len ťažko nájdeme u iných materiálov. Látka je silná, drží tvar, je vysoko odolná voči treniu a ťahu, má vynikajúcu stálosť farieb. Konopné vlákno zadržiava vzduch, vďaka čomu tkanina v zime hreje a v lete chladí.

Snímka: hoja-hemp.sk

Konopné stavby – EKO domy

Je 7x ľahší ako bežný betón, pričom je rovnako pevný. Nemusíme sa báť prasklín, pretože vďaka svojej pružnosti je 2,5x pružnejší ako bežný betón. Konopný betón vzniká spojením technického konope a betónovej zmesi. Po oddelení vlákna ostane z konope drevitá stonka tzv. pazderie, ktorá sa používa do stavebných zmesí ako izolant. Konopný betón má množstvo vynikajúcich vlastností. Stavba z neho dokáže „dýchať“, preto sa v nej netvoria plesne. Betón získa výborné tepelné a zvukovo-izolačné vlastnosti a je recyklovateľný. Navyše dom z konope je odolný voči škodcom, plesniam a ohňu. Výstavba prebieha rýchlo. Najprv sa postaví nosná drevená konštrukcia, ktorá sa „obloží“ dreveným debnením. Konopný betón je ľahší než klasický, preto sú nároky na pevnosť debnenia nižšie. Betónová zmes tvrdne rýchlo a už po dvanástich hodinách sa debnenie môže odstrániť. Rozvody vody a elektriny umiestnite už do nosnej konštrukcie a vyhnete sa neskôr ich zasekávaniu. Pomer pazderia pridávaného do betónu závisí od toho, či sa budujú vonkajšie alebo vnútorné steny, strecha alebo podlaha.

Snímka: raciohouse.sk

Pestovanie

  • Spektrum výrobkov z konope je veľmi široké, dá sa z neho vyrobiť až 25 tisíc stopercentne recyklovateľných výrobkov.
  • Naši predkovia v minulosti pestovali konope siatu na ploche veľkej ako 31 000 futbalových ihrísk.
  • Pestovanie konope siatej má na Slovensku svoju históriu. Evidujeme, že okolo roku 1860 sa konope u nás siala na asi 20 000 hektároch!
  • Pre našich predkov bola táto geniálna rastlina bežnou a neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.
  • Všetky výrobky z konope sú stopercentne recyklovateľné.
  • Stačí jej 8krát menej vody ako pri bavlne a vyrásť do šiestich metrov dokáže aj bez pesticídov, herbicídov a iných chemikálií.
  • Ponúka obrovské množstvo možností využitia a to bez odpadu. Vieme sa konopou obliecť, liečiť, najesť, postaviť si dom, napnúť plachty na lodiach, vyrobiť auto, natankovať ju do auta, nakrémovať sa, vyrobiť plast, zachrániť svet.
  • Jeden ár technickej konopy siatej vypestovanej za jednu sezónu poskytne toľko papiera ako 4 áre stromov vypestované za desiatky rokov. Kvalita samotného konopného papiera je neporovnateľná s bežným papierom.
  • 1 hektár technickej konope vypestovaný za rok = 30 až 35 ton živej váhy. Tá sa následne suší na 12%. Predstavte si to ohromné množstvo z ktorého sa dá vyrobiť papier. Ten je neporovnateľne kvalitnejší ako bežný papier.
Snímka: Hempbona/obec Pčoliné
Uverejnené Vložiť komentár

Obchodné desatoro návratu ku koreňom a k sebestačnosti

Obchodné desatoro návratu ku koreňom a k sebestačnosti

Chceš zmenu k lepšiemu? Skús obchodné desatoro návratu ku koreňom a k sebestačnosti.

  1. Nepožičiavaj si peniaze od bánk & používaj platobné karty menej, viac hotovosť! Prestaň im dávať svoje peniaze.
  2. Nauč sa získavať tovary výmenným obchodom / bartrom. Skús nepoužívať ich peniaze a postupne zistíš, koľko užitočných vecí vieš získať vďaka kontaktom.
  3. Nakupuj lokálne – v miestnych obchodoch. Nechaj peniaze kolovať v tvojom meste a podpor lokálnu ekonomiku.
  4. Vyhni sa veľkým obchodným reťazcom. Aká je skutočná hodnota cien z Číny? Inflácia! Zaplatíš to teraz, alebo neskôr, je to na tebe!
  5. Vypestuj si doma toľko obživy, koľko môžeš a vieš. Záhradka na okne, balkónové záhradky alebo nejaká vonku. Objav znova kvalitu domácej obživy a staň sa viac sebestačným!
  6. Kupuj aj používané veci, namiesto nových. Využívaj mieste bazáre, sleduj inzeráty, často sú tam veci zadarmo!
  7. Začni obchodovať, vyrábaj a predávaj na lokálnom trhu. Buď produktívny člen spoločnosti. Choď za tým, čo ťa baví. Začni popri zamestnaní a postupne sa osamostatni.
  8. Recykluj staré veci. Recyklovanie starých vecí na nový účel šetrí peniaze. Buď kreatívny a ohľaduplný k prírode.
  9. Vyhýbaj sa obchodom s rýchlym občerstvením. Fast food obsahuje nízky obsah živín pre tvoj mozog a zvyčajne je nadnárodným majetkom.
  10. Zapoj všetkých vo svojom okolí a susedstve. Zdieľaj svoju záhradu & spoznaj svojich susedov.
25.6.1972 zber zemiakov v okrese Košice. Poľnohospodárom na Jednotnom roľníckom družstve v Barci, okres Košice, pri zbere zemiakov výdatne pomáhali žiaci tamojšej Strednej poľnohospodárskej technickej školy. Zemiaky odrody Krasiva mali vysadené na 6 hektároch. Úrodu plánovali zobrať za 5 dní. Snímka: Andrej Haščák