GAZDUJEM, TEDA SOM.

Gazda bartruje

Vedomé komunity, ktoré si navzájom pomáhajú a koordinujú sa medzi sebou. Vymieňajú si medzi medzi sebou tovar a služby. Barter alebo barterový obchod je forma obchodnej činnosti, pri ktorej je tovar alebo služby priamo vymenený za iný tovar alebo služby bez použitia peňazí.

Snímka: timesofindia.indiatimes.com

Obchodujme po starom!

Vedomé komunity, ktoré si navzájom pomáhajú a koordinujú sa medzi sebou. Vymieňajú si medzi medzi sebou tovar a služby. Slovanský systém výmenného obchodu je alternatívou po zrušení hotovosti. Výmenný obchod je motiváciou k sebestačnosti, tvorbe a domácej obžive (každý môže niečo vyrobiť alebo ponúknuť nejakú službu). Výmenný obchod je cesta k skutočnej ekológii (vymeň, požičaj, zdieľaj, daruj).

Snímka: barterko.sk

Podstata bartrovania – výmena pozitívnej energie medzi ľuďmi

Peniaze morálne fungovali, keď boli definované ako výmenný prostriedok potvrdenky na zlato v pomere 1:1. Už to nefunguje. Dlh je obrovský a peniaze ničím hodnotovým nekryté iba dlhom zožerie inflácia. Obchodujme podľa vyššieho vedomia – zaplaťme si navzájom svojou energiou – platidlom. Motiváciou k rastu je pestovať, vyrábať a ponúkať vlastné služby. Tak ako slnko svieti na každého z nás a nepýta za to nič.

Barterový systém

Bartrom k lepšej spoločnosti

Slavní mudrci, vzácní chemici, slovutní mistři, páni magistři,
astrologové, geometři, agronomové, psychiatri, páni docenti geologie, psychologie, teológie, nemocí zhoubných, nemocí zjevných, nemocí latentních, vynálezcové věcí patentních, magnificence, zkrátka inteligence:

Tady je tesař, klempíř, zedník a ten, co otesává kameny je kameník
a tady služka, oráč, kamnář, ten když se umeje, je k nepoznání kominík.
Ten dláždí ulice, ten kove podkovy, ta krmí slepice, ta peče cukroví.
Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc.

A tu je platnéř, kočí, havíř: „Já sfárám dolů do dolu a doluju rudu“
a tady rybář, kejklíř, dudák: „Já vám rád každou písničku na dudy zadudu“, „ já louhuju kůže“, „ já z nich šiju boty“, „ já pěstuju růže“, „ já látám kalhoty“.
Ten umí to a ta zas tohle a všichni dohromady uděláme moc.

My všichni budem na tom lépe, když dáte rady nám a my vám dáme své rady, když všichni všechno všechněm dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady.
I širší ulice a tvrdší podkovy, kuřata, slepice, pečivo, cukroví.
Když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost.

Továrny na kůže, do vlasů růže a nový kalhoty a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci a slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti.

A budem společně svět a mír milovat a budem společně pro ten svět pracovať. Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady.

Jan Werich vo filme Císařův pekař a Pekařův císař (1951)/snímka idnes.cz

Bartrový pomer

Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP) povýšila kedysi autobus Ikarus na „výmenný prostriedok“. Dlhý čas sa ako ukazovateľ efektívnosti zahraničného obchodu v niektorých bilaterálnych vzťahoch používal pojem „barterový pomer“. Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP) bola, veľmi zjednodušene povedané, spoločným trhovým združením východného bloku, hoci bola skôr koordinátorom výroby. Autobus Ikarus bol významnou výmennou kartou na sovietskom trhu. Vymieňal sa aj za osobné automobily značky Žiguli (Lada). Ako napísal Dr. Ágoston Körmendy, uznávaný odborník na toto obdobie, vo svojej knihe „Modely tohto obdobia“, základný autobus Ikarus 250 stál zvyčajne 20-22 automobilov Lada.

V čase svojej najväčšej slávy bol maďarský autobus významnou výmennou kartou na sovietskom trhu. Vymieňal sa aj za osobné automobily značky Žiguli (Lada). Základný autobus Ikarus 250 stál zvyčajne 20-22 automobilov Lada./snímka: sadzv.sk

Urobíme výmenný obchod?

Snímka: rikrek.com

Nepodnikateľ

Zadarmo

Bezplatná registrácia pre šikovných gazdov, ktorí nepodnikajú ale chcú si svojou činnosťou len čosi málo privyrobiť.

Podnikateľ

3€ / Mesiac

Registrácia pre osoby s prideleným IČO, ktorá vyžaduje predplatné (3€ / mesiac). Oproti bežnému účtu prináša niekoľko výhod.