GAZDUJEM, TEDA SOM.

Gazdovanie a hospodársky pokrok podľa Jána Riečicu

To, čo sa nepodarilo veľkopodnikateľovi Poórovi v Poltári, vyšlo lučenskej firme R-GLASS Trade v Katarínskej Hute (okr. Poltár). V sklárňach s vyše 170-ročnou históriou spojazdnili jedinečnú taviacu pec, ktorá pracuje na báze kyslíka a plynu a znižuje emisie na minimum. Nadviazali na tradíciu a zameriavajú sa na výrobu pohárov bez stopky. Šikovní sklárski majstri sa pustili aj do tradičnej ručnej tvorby. O výrobky z Huty je záujem aj v Indii, Libanone, Egypte, Taliansku, Kanade či v USA. 

Ján Riečica, riaditeľ sklární v Katarínskej Hute/snímka: Radovan Vojenčák

Skláreň v Katarínskej Hute

Skláreň v Katarínskej Hute bola založená v roku 1841 a je najstaršou fungujúcou sklárňou na Slovensku. Od roku 2014 prešla kompletnou modernizáciou zameranou najmä na tavenie skla, do prevádzky bola spustená najnovšia pec typu OXYFUEL. Nadviazali na tradíciu a zameriavajú sa na výrobu pohárov bez stopky. Šikovní sklárski majstri sa pustili aj do tradičnej ručnej tvorby. O výrobky z Huty je záujem aj v Indii, Libanone, Egypte, Taliansku, Kanade či v USA. V rámci Slovenska distribuujú hlavne reštauračný sortiment. Kapacita je 1,2 milióna kusov skla a 300- až 500-tisíc kusov lisovaného skla mesačne.

Šikovní sklárski majstri sa pustili aj do tradičnej ručnej tvorby/snímka: Jozef Fabo

Najlepší inšpirujú

Žiaci rôznych škôl sa zúčastňujú a inšpirujú exkurziami vo firme R-glass Katarínska Huta. Žiaci sa stávajú priamo účastníkmi výroby krásnych výrobkov zo skla. Je to pre nich veľký zážitok vidieť celý výrobný proces. Poďakovanie patrí vedeniu firmy p. Riečicovi za exkurziu a darčeky spolu s občerstvením pre deti a p. učiteľky.

Týždeň vedy a techniky pokračoval veľmi zaujímavou exkurziou vo firme R-glass Katarínska Huta. Žiaci sa stali priamo účastníkmi výroby krásnych výrobkov zo skla/snímka: Súkromná základná škola Oskar

Kľúč k úspechu slovenského Baťu

Myslenie a konanie majiteľa sklární v Katarínskej Hute (okres Poltár) slovenského Baťu Jána Riečicu:

  • Dobrovoľne si dal najnižší plat spomedzi približne 200 zamestnancov.
  • Šťastie objavil v tom, keď rozdáva a nie keď prijíma.
  • Zamestnáva množstvo Rómov, ktorí sú hrdí, že im dal prácu.
  • Nikto nič nekradne. Každý si môže zobrať čo len chce a napíše to na papierik. Týmto opatrením sa skončilo s krádežami.
  • Zamestnanci vedia, že keď niečo zoberú škodia samým sebe.
  • Ján Riečica často pripomína, že v skutočnosti sú sklárne ich a nie jeho, pretože bez nich by bol ničím.
  • Keď dôjdu zamestnancovi z vážneho dôvodu peniaze môže si požičať bez akéhokoľvek úroku a keď pracuje poctivo nemusí ich vrátiť.
  • Sklárne na noc nezamykajú. Nie je dôvod.
  • Výrobky putujú najmä do zahraničia, o poháre prejavili záujem už aj v Indii a Egypte.

Ján Riečica: „Skutočný pokrok je pokrok mravný. Etika a morálka je kľúčom k úspechu a napredovaniu.“
Snímka: krystallia.eu

Nepodnikateľ

Zadarmo

Bezplatná registrácia pre šikovných gazdov, ktorí nepodnikajú ale chcú si svojou činnosťou len čosi málo privyrobiť.

Podnikateľ

3€ / Mesiac

Registrácia pre osoby s prideleným IČO, ktorá vyžaduje predplatné (3€ / mesiac). Oproti bežnému účtu prináša niekoľko výhod.