GAZDUJEM, TEDA SOM.

Ako si postaviť lacný ekologický dom z konope

Konope bolo už v minulosti obľúbeným stavebným materiálom. Jej najväčšími prednosťami sú výborné tepelne aj zvukovo izolačné vlastnosti, nízka hustota, je to obnoviteľný a zdraviu neškodný materiál. Zmes konopného vlákna s vápnom a vodou dokonca dokáže nahradiť betónové prvky stavby. Dizajn domov je zámerne jednoduchý a sú vyrobené z obnoviteľných a udržateľných materiálov vyrobených z rastlín konopy.

Snímka: youtube

1. Dajú sa premiestniť za pár minút

Hoci dom je upevnený na mieste, je úplne mobilný a dá sa pripraviť na presun za 10 minút. A keďže malé domčeky nie sú trvalou stavbou, teoreticky v niektorých oblastiach nemusí byť potrebné stavebné povolenie. Svojpomocne postavené domčeky však spĺňajú stavebné normy EÚ.

2. Sú postavené trvalo udržateľným spôsobom z lokálne pestovanej konopy

Konopa je neuveriteľne ekologický materiál. V domčekoch sa používa obkladový panel z vlnitých konopných vlákien, ktorý sa nachádza na vonkajšej strane domu. Tieto prírodné panely sú nielen ľahké, ale sa o nich hovorí, že sú fantastickými izolátormi zvuku aj tepla. Sú vodovzdorné a možno ich použiť vnútri aj vonku. Rastliny konopy majú vysoký obsah celulózy (60 % – 70 %), vďaka čomu sú konopné panely flexibilné a pevné. Panely sú spojené živicou na báze cukru, vyrobenou z poľnohospodárskeho odpadu. Ak sú panely z konopných vlákien vystavené UV žiareniu, časom sa zosvetlia a vyzerajú ako drevo. Navyše rastlina konopy zachytáva uhlík počas svojho rastu, je teda šetrná k životnému prostrediu. Medzi ďalšie stavebné výrobky z konopy patrí „konopný betón“, ktorý sa vyrába z konopy zmiešanej s vápnom.

3. Šikovný dizajn na využitie 20 m2 priestoru

Malé ekologické domy šikovne využívajú pomerne kompaktný priestor. Napriek tomu, že majú len 20 m2 (6 metrov na dĺžku, 3 metre na šírku a 4,5 metra na výšku), je v nich obývacia izba, kuchyňa, komora, sprcha a WC, ako aj spálňa v podkroví.

4. Kuchynské linky z vodovzdornej preglejky s pracovnou doskou Iroko

Všetky materiály použité na stavbu malých domov sú šetrné k životnému prostrediu, a to vrátane kuchynskej linky z vrstvenej vodovzdornej preglejky a pracovnej dosky z tvrdého dreva Iroko z udržateľných zdrojov. Podlahu tvorí prírodné linoleum, ktoré je veľmi odolné a praktické pre viacúčelový priestor. V kuchyni nie je chladnička z dôvodu energetickej náročnosti, hoci je tu priestor na jej umiestnenie. Domček je nastavený tak, aby namiesto toho využíval chladiarenské priestory vo vonkajšom prostredí. Elektroinštalácia je dvojúčelová, je vhodná na bývanie mimo siete, ako aj na pripojenie do elektrickej siete. Majitelia malých domov nepripojených do siete majú možnosť pridať solárne panely a solárne batérie.

5. Drevená konštrukcia s izoláciou zo surového korku

Drevenú konštrukciu štyroch existujúcich malých domov postavil komunitný stavebný tím Common Knowledge v írskom Dubline. Každá konštrukcia je vyrobená z hobľovanej borovice (stavba trvala približne dva dni) a umiestnená na pozinkovanom oceľovom podvozku. Potom bola obložená preglejkou a odovzdaná odborníkom na dokončenie interiéru. Surový korok s hrúbkou 50 mm bol získaný ako alternatíva k umelej izolácii a v interiéri sa ponechal odkrytý, aby domu dodal pocit väčšieho priestoru a zároveň poskytol prekvapivo dobrú akustickú absorpciu.

6. Veľké okná na získanie slnečného svetla a tepla

Okná majú dvojité hliníkové rámy, aby do priestoru prenikalo dosť svetla, ale aj slnečného tepla. Prírodná korková izolácia, ako aj konopné panely a strešná krytina z EPDM gumy zadržiavajú vnútri toto teplo, aby ho poskytovali v chladnejších mesiacoch. Do spálne v podkroví sa dostanete po rebríku a je v nej dostatok miesta na manželskú posteľ, dva nočné stolíky po bokoch a police. Prekvapivo je tu aj posteľ pre hostí, keďže pohovka sa dá roztiahnuť na manželskú posteľ so 100 mm matracom z tvrdej peny.

7. Kompostovacia toaleta na super ekologické bývanie

V kúpeľni domčeka sa nachádza kompostovacia toaleta, ktorá bola pridaná ako skvelé riešenie pre pozemok, kde nemusí byť infraštruktúra na kanalizáciu. Systém toalety od nemeckej spoločnosti Trobolo oddeľuje tekutiny od pevných látok pomocou pilín, ktorými sa po použití posype. O teplú vodu do sprchy sa postará rovnaká propán-butánová fľaša, aká sa používa aj v kuchyni.

8. Bezplatné plány, aby ste si dom mohli postaviť sami

Spoločnosť Common Knowledge, výrobca týchto malých domčekov, sa rozhodla zverejniť aj plány, aby si každý mohol domčeky vyrobiť sám za cenu materiálu. Prvé vydanie obsahuje konštrukčné výkresy, ale v krátkom čase bude zverejnený úplnejší plán, ktorý bude obsahovať zoznam materiálov, odporúčaných dodávateľov a príručku pre domácich majstrov.

Nepodnikateľ

Zadarmo

Bezplatná registrácia pre šikovných gazdov, ktorí nepodnikajú ale chcú si svojou činnosťou len čosi málo privyrobiť.

Podnikateľ

3€ / Mesiac

Registrácia pre osoby s prideleným IČO, ktorá vyžaduje predplatné (3€ / mesiac). Oproti bežnému účtu prináša niekoľko výhod.